Účelem projektu je docílit efektivního využití bioplynových stanic jako center stimulujících rozvoj obce a v maximální míře přispívajících ke zlepšení kvality života v (malých) obcích i životního prostředí jako celku.
Boom obnovitelných zdrojů v posledních třech letech a jejich nároky na státní rozpočet i bankovní účty podniků a občanů zdiskreditovaly základní poslání obnovitelných zdrojů energie – z místních přírodních zdrojů, které jsou periodicky každoročně k dispozici, vyrobit energii především pro místní spotřebu. I bioplynové stanice tak slouží díky špatně nastavené legislativě prakticky výhradně pro generování zisků z prodeje dotované elektřiny. Kromě toho, že narůstáním objemu požadavků na provozní dotace dochází ke snižování konkurenceschopnosti české ekonomiky, plýtvá většina BPS vyrobeným teplem a nevyužívá dokonale energetický potenciál často náročně pěstované biomasy.
Přitom velká část obcí není a nikdy nebude plynofikována, resp. i v těch plynofikovaných je stále značné množství domácností či provozů vytápěných fosilními palivy – s nepříjemnými důsledky v podobě emisí a lokálního vesnického smogu. Je jasné, že např. vyvedení tepla z bioplynové stanice do obce a jednotlivých domácností není jednoduché, naráží na osobní, majetkové a hlavně finanční překážky. Přesto existuje mnoho dalších možností, jak využít bioplyn tak, aby teplo neproudilo jen marně z výfuků a chladičů kogenerací nebo aby bioplynová stanice nebyla pro značnou část občanů dané vsi pouhým páchnoucím a obtěžujícím zařízením.
Další informace o projektu:
Projekt "Využití systému RSA v procesu územního a strategického plánování regionů a municipalit" byl podpořen programem OMEGA v rámci Technologické agentury ČR.
Výstupy projektu: