neděle, 28. července 2013
Boom solárních elektráren a bioplynových stanic zřejmě brzy skončí. Změna klíčového zákona by měla platit od začátku příštího roku. Provozovatelé nových zdrojů energie potom nedostanou podporu a provoz takových zařízení se nevyplatí tolik, jak tomu je dnes. Vše ale záleží na rychlosti legislativního procesu, zákon musí projít vládou, parlamentem a musí ho podepsat prezident.
Provozovatel solární elektrárny nebo bioplynové stanice má k dispozici poměrně rozsáhlé - státem garantované - podpory. Se změnou zákona to skončí. Energetický regulační úřad chce - podle svého mluvčího Jiřího Chvojky - především chránit koncového spotřebitele, který se na úhradě takové podpory podílí v ceně elektřiny.
„Současný stav té podpory se vlastně obrátil proti všem konečným spotřebitelům,“ dodává s odvoláním na zvyšující se cenu energií mluvčí Chvojka. Česká republika také splnila plán výroby energie z obnovitelných zdrojů, což je dalším důvodem.
V neposlední řadě to je obava regulačního úřadu o další boom nikoli solárních nebo bioplynových stanic, ale bio-metanových stanic, které fungují podobně, ale slouží k výrobě plynu. „Pokud by tato novela nebyla přijata, tak tady hrozí podobný boom, jako hrozil se solárními elektrárnami v letech 2009 a 2010, tak hrozí podobný průšvih s bio-metanovými stanicemi.“
Audiozáznam - poslechnout zde
Proti ukončení podpory je mimo jiné Česká bioplynová asociace. Na území Čech je v provozu bezmála 500 stanic. Jan Matějka z představenstva Asociace říká: „Nebude postavena už zřejmě ani jedna stanice. Nelze totiž očekávat snížení cen technologií, jako je tomu u fotovoltaiky.“
Konec podpory se má týkat bioplynových stanic a velkých solárních systémů. Ty malé na střechách rodinných domů o podporu nepřijdou.
Zdroj: Český rozhlas, 22.7. 2013