úterý, 12. prosince 2023
Investice do bioplynu v příštím roce nejspíš výrazně vzrostou. Umožní to zejména evropská podpora bioplynových stanic ve výši 2,4 miliardy eur (asi 58,5 miliardy korun), kterou nedávno notifikovala Evropská komise. Ve své analýze to uvedla poradenská společnost EGÚ Brno. Podle loňských dat České bioplynové asociace bylo v ČR 574 bioplynových stanic s celkovým instalovaným výkonem 367 megawattů (MW).
Z dotací bude podle firmy možné podporovat například projekty kombinované výroby elektřiny a tepla, poskytování služeb výkonové rovnováhy, úpravy na biometan a jeho vtláčení do distribuční sítě nebo využití bioplynu v dopravě.
"Provozovatelům bioplynových stanic doporučujeme například zvážit investici do společné výroby elektřiny a tepla. Zatímco využití bioplynu pro pouhou výrobu elektřiny s cílem dosažení zisku vyžaduje, aby náklady na bioplyn nepřesáhly 50 eur za megawatthodinu (MWh), při využití kogenerace vzroste výnos právě o zisk z prodeje tepla. Podpora bioplynových stanic s kogenerační jednotkou do 500 kWe vypsaná od roku 2024 navíc posouvá hranici přijatelných nákladů na 80 až 100 eur/MWh, čímž se ziskovost takového řešení minimálně zdvojnásobuje," uvedl řídící konzultant EGÚ Brno Petr Čambala.
Výrazně podle něj stoupne také výnosnost využití kogeneračních jednotek k prodeji takzvaných služeb výkonové rovnováhy. Ty pomáhají zajišťovat dostatek elektřiny v elektrické síti. Podle Čambaly se navíc v souvislosti s odstavováním uhelných elektráren v nejbližších letech očekává rostoucí zájem po nových dodavatelích.
Další technologií, která bude od nového roku podporována takzvaným zeleným bonusem, je úprava bioplynu na biometan, u něhož nově bude možné profitovat z prodeje záruk původu udržitelného biometanu vtláčeného do distribuční sítě. Podle EGÚ Brno upravený bioplyn na nízkoemisní biometan může v tuzemsku do roku 2030 nahradit až 20 procent dodávek fosilního zemního plynu. Problémem však mohou být nedostatečné produkční kapacity.
"U bioplynových stanic bez podpory nebo s končící podporou doporučujeme prozkoumat možnosti připojení na distribuční síť zemního plynu a investovat do technologie separace biometanu. Pokud tato možnost není reálná, mohou se zaměřit na poskytování služeb výkonové rovnováhy, k čemuž stačí připojení k elektrické síti," dodal Čambala.
Zdroj: Energy Hub