pondělí, 4. října 2010
Podzimní konference v Třeboni věnované bioplynu se staly za deset let své existence jednou z nejvýznamnějších akcí svého druhu v České republice, a to jak po stránce odborné úrovně tak i vysokého zájmu tuzemských a zahraničních účastníků.
„Letošní jubilejní ročník jsme se rozhodli věnovat strategickým výzvám tohoto oboru, a proto jsme dramaturgii konference postavili na tematicky rozdělených blocích, sestávajících vždy z porovnání stavu v tuzemsku a konfrontace se zahraničními zkušenostmi“, představuje program Miroslav Kajan, předseda představenstva České bioplynové asociace (dále jen CzBA). „Naším cílem je praktické ověření výsledků tzv. Strategické výzkumné agendy oboru bioplyn, kterou jsme ve spolupráci s více jak třemi desítkami předních odborníků v uplynulém roce zpracovali“, dodává Kajan.
Dvoudenní program mezinárodní konference „Výstavba a provoz bioplynových stanic“ se tradičně uskuteční 7. – 8. října 2010 v příjemném prostředí lázní Aurora a nabízí mimojiné i bohatý doprovodný program. Účastníci si mohou prohlédnout nově rekonstruovanou nejstarší bioplynovou stanici v Evropě a další zbrusu nově dokončenou s unikátním plynovodem vytápějícím lázně nebo se seznámit v praxi s aplikacemi digestátu na zemědělskou půdu či s naskladňováním siláže pomocí špičkové techniky.
Na rozdíl například od fotovoltaické energetiky představuje bioplyn univerzální obnovitelný zdroj energie, který je využitelný jak pro výrobu elektřiny, tak pro čištění na biometan a následné využití jako zemní plyn (včetně dopravy). Výroba bioplynu je v případě potřeby regulovatelná a představuje stabilizační prvek pro ekonomiku venkova i přínos pro bezpečnost energetických soustav. Jeho podporu proto CzBA považuje za adekvátní.
Organizátoři bioplynové konference spojili síly také s Asociací NGV (dále jen NGVA), která organizuje o den dříve ve stejných prostorách mezinárodní konferenci o využívání zemního plynu a biometanu v dopravě. „Pro organizaci naší konference jsme spolupráci s CzBA využili nejen kvůli technologickým synergiím, které naše obory spojují, ale také díky konání mezinárodního zasedání evropského projektu GasHighWay v Třeboni v úterý 5. října, jehož se CzBA jako partner účastní“, říká Zdeněk Prokopec, předseda představenstva NGVA a dodává: „Díky tomu můžeme přítomné odborníky z celé Evropy aktivně zapojit i jako řečníky“.
Ke stažení: