pátek, 19. července 2024
Plánované zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje. Město, které zařízení minulý rok pronajalo společnosti Energy Financial Group (EFG), mělo v úmyslu dodávat vyčištěný biometan do plynárenské sítě od poloviny tohoto roku. Spuštění provozu však bylo zdrženo kvůli problémům s opětovným připojením k distribuční síti elektřiny, jak potvrdil i starosta Vysokého Mýta František Jiraský.
„Ukázalo se, že opětovné připojení na síť ČEZ Distribuce bylo problémové, protože po ukončení provozu před několika lety jsme připojení zrušili a některé části byly demontovány. Nakonec se však podařilo dohodnout připojení a schválili jsme pro to i věcné břemeno,” vysvětlil starosta.
Bioplynovou stanici ve Vysokém Mýtě postavilo město původně za 71 milionů korun s pomocí evropské dotace. Stanice měla zpracovávat biologický odpad z města, blízkých firem a čistírenské kaly z městské čistírny odpadních vod. Kogenerační jednotka spalovala bioplyn a produkovala elektřinu, kterou město prodávalo do veřejné sítě. Instalovaný elektrický výkon stanice byl 320 kilowattů. Stanice však byla ztrátová, protože neměla dostatek vstupních surovin a město muselo každoročně doplácet jeden až dva miliony korun. Po pěti letech provozu, kdy to umožnily podmínky dotací, město na podzim 2013 provoz ukončilo.
Společnost EFG si fermentační stanici pronajala na 25 let, přičemž město obdrží roční nájemné ve výši 1,2 milionu korun s každoročním navýšením podle inflace. Firma plánuje investovat 50 až 75 milionů korun do obnovy a modernizace stanice. Projekt zahrnuje zvýšení kapacity zpracování odpadu, výrobu biometanu a produkci elektřiny a tepla. EFG se zaměřuje na využití biologicky rozložitelného odpadu místo účelově pěstovaných plodin. V budoucnu by stanice mohla zpracovávat také kuchyňský odpad z města. V blízkosti stanice vede vysokotlaké plynové potrubí, na které je možné se napojit. EFG také nedávno uvedla do provozu největší výrobnu biometanu na jižní Moravě v bioplynové stanici Vyškov. Tato stanice ročně zpracuje 30.000 tun biologicky rozložitelného odpadu, čímž zvýšila kapacitu produkce bioplynu z původních 160 na 650 krychlových metrů za hodinu.
V roce 2022 zahájila provoz modernizovaná bioplynová stanice v nedaleké Litomyšli, kterou vlastní místní Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů. Tato stanice vyrábí elektřinu a čistí bioplyn na biometan, jenž je následně vtlačován do plynárenské sítě a zásobuje novou čerpací stanici na stlačený zemní plyn (CNG). Roční kapacita této stanice je tři miliony metrů krychlových biometanu.
Foto: EFG