DSC_6264

XXIII. ročník konference 2023

Na letošní konferenci České bioplynové asociace s názvem Výstavba a provoz bioplynových stanic, která se uskutečnila v třeboňských Lázních Aurora ve čtvrtek a v pátek 5. – 6. 10. 2023, se sešlo zhruba 170 účastníků, kteří si vyslechli dvě desítky odborných vystoupení. Kromě tradičních novinek z úst ředitele odboru POZE Energetického regulačního úřadu, pana Kristiana Titky, to byly v první části čtvrtečního dopoledne příspěvky zejména na téma komunitní energetiky a místa bioplynu v ní. Petr Jelínek (Frank Bold) se věnoval legislativnímu pozadí, Ondřej Pašek (Ekoport) uvedl příklady komunitní energetiky a Adéla Pixová (MAS Sdružení Růže) představila roli místních akčních skupin. Vše doplnil Jiří Rosický z Pražské vodohospodářské společnosti, který probral aktivity Prahy v oblasti bioplynu na pozadí klimatické strategie hlavního města. Jan Matějka (ECO trend) posunul téma do oblasti ESG/CSRD reportingu a blížících se nových povinností, přičemž dopoledne uzavřel Tomáš Voltr (Energy financial group) svým pohledem na budoucnost českých bioplynových stanic.

Čtvrteční odpoledne zahájil Martin Vrtiška jako zástupce dalšího partnera – PRODEVAL CE – představením jeho projektů, v čemž pokračoval Ondřej Malinovský (GASEA /SUR LIE) se zaměřením na BPS Herálec. Potenciálu výroby biometanu v přeshraničním měřítku a obchodování s ním se věnoval Petr Kalina (Renewable Energy Europe Biogas Trade) a vlivům různých faktorů na cenu biometanu či monetizaci emisní úspory u výroby biometanu pak Dalibor Delong (Rex Solutions). Praktické zkušenosti s výstavbou a provozem bioplynové a biometanové stanice Jarošovice sdělil auditoriu Tomáš Duffek (JOHANN HOCHREITER). Následovalo vystoupení Jiřího Nováka (GENTEC CHP) k využití kogeneračních jednotek v bioplynových stanicích při poskytování služeb výkonové rovnováhy. Dalším tématem byl bezpečný provoz vyhrazených technických zařízení a digitalizace údržby a správy majetku (Martin Antoš, EASY FM). Program uzavřely prezentace technických novinek od dvou firem, tedy XSplit®, Premix® a HiCone® od Vogelsang CZ (Jiří Antonín) a elektrických smykových nakladačů a možnost jejich využití v bioplynových stanicích či komunálním hospodářství (Gabriela Hůlová, First Green Industries). Následovalo valné shromáždění CzBA a hlavně společenský večer s řadou vzájemných rozhovorů.

Páteční dopoledne zahájil přehled výstupů projektu Klima a krajina: Water - Energy Nexus, který přináší nový pohled na provázání hospodaření s vodou a obecně krajinou s obnovitelnými zdroji energie, prezentovaný Vladimírem Papajem (Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy), a projektu Taxonomie – klasifikační systém hodnocení udržitelnosti zemědělství v podání Lukáše Packa (Česká zemědělská univerzita). Představeny byly nové instalace biometanu v ČR od společnosti HUTIRA (Monika Zitterbartová) a o své zkušenosti z patnácti let fungování firmy NovaEnergo na různých odborných polích se podělil Jan Štambaský. Ten se také o den dříve postaral o příjemné překvapení, když vylosoval v rámci oslav výročí firmy 15 účastníků, kteří obdrželi hodnotné ceny. Konferenci pak ukončili František Sýkora (Bioplyn Třeboň) spolu s předsedou CzBA Miroslavem Kajanem jako teoretičtí a následně i praktičtí průvodci nově zprovozněným vyhříváním venkovních bazénů z bioplynu.

Jsme rádi, že se konference povedla a že vládla všeobecná spokojenost a dobrá nálada. Řada účastníků i celý organizační tým se těší na další, již (konsenzuálně) XXIV. ročník konference. Sejdeme se s Vámi v Třeboni již za rok, přesněji opět ve čtvrtek a v pátek, 3. - 4. října 2024.

 

Partner asociace

 

 

Partneři konference

 

  

 

 

Komentáře k článku

K tomuto článku nejsou vloženy žádné komentáře.

Komentář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.
XXIII. ročník konference 2023  |  Konference - archiv  |  Česká bioplynová asociace

Česká bioplynová asociace
Na Zlaté Stoce 1619
370 05 České Budějovice
info@czba.cz