Hlavním cílem projektu je stimulace a propagace příkladů dobré praxe a nejlepších dostupných technologií v oblasti využívání CNG v dopravě, rozvoje sítě plnících stanic a na produkci a upgrading bioplynu pro pohon motorových vozidel. Projekt je spolufinancován prostředky EU v rámci programu Intelligent Energy Europe
Název projektu: | Promoting the Uptake of Gaseous Vehicle Fuels, Biogas and Natural Gas, in Europe |
---|---|
Akronym: | GasHighWay |
Cílové skupiny: | Provozovatelé vozových parků, obecní a regionální organizace, stávající a budoucí provozovatelé bioplynových stanic |
WP1: Project management | WP2: Mapping the key actors and best practices | WP7: Communication and dissemination | WP8: Common dissemination | ||
WP3: Developing the network of filling stations | WP4: Activating the gas vehicle base | WP5: Promoting the production and upgrading of biogas for vehicle fuel | |||
WP6: Roadmap for the European GasHighWay |
Vedoucí a zodpovědný partner: Česká bioplynová asociace
Doba trvání: 23 měsíců
Popis pracovního balíčku:
WP5 obsahuje analýzu stávajícího stavu a potenciálu udržitelné produkce bioplynu z odpadů, energetických plodin a skládek v participujících zemích. Výzkum se bude věnovat determinaci potenciálu produkce a upgradingu bioplynu z pohledu potenciálních investorů se zohledněním jejich potřeb, postojů, bariér odvětví a doprovodné infrastruktury.
V každé zemi budou identifikováni a osloveni potenciální a stávající producenti bioplynu za účelem zjištění jejich potřeb. Bude jim poskytnuta možnost technologického transferu a technické podpory s cílem aktivovat jejich zájem o upgrading bioplynu a jeho využití pro pohon dopravních prostředků či injektáže do sítí zemního plynu. Těmto společnostem bude umožněno seznámit se s již realizovanými projekty „best practise“ a jejich představiteli (vazba na WP2). Dále bude tato snaha podpořena poskytováním studií proveditelnosti v oboru bioplynových technologií (upgrading) se zaměřením na pohon motorových vozidel a injektáže do sítí zemního plynu, podporou vzájemné diskuze a oslovování klíčových aktérů na daném trhu.
Zahrnuje sběr informací o současném stavu a potenciálu produkce bioplynu z odpadů, energetických plodin a skládek v zúčastněných zemích. Potenciál výroby bioplynu z přírodních zdrojů a pohled investorů bude identifikován z veřejných dat doplněných výzkumem na regionální úrovni mezi jednotlivými producenty bioplynu a dodavatelů vstupních surovin (zemědělců). Tato studie bude současně použita jako mapa potřeb, postojů, bariér, akcelerátorů potenciálních investorů v oblasti produkce bioplynu a doprovodné infrastruktury.
CzBA vytvoří obecnou šablonu pro dotazování klíčových hráčů identifikovaných v rámci WP2 a představí ji na kick-off meetingu. Výsledky dotazování budou použity pro výběr stávajících a potenciálních producentů bioplynu, kteří vykazují největší potenciál pro technologie upgradingu bioplynu. Současně budou prováděny dodatečná interview za účelem zjištění komplementárních informací a oslovené organizaci bude poskytnuta kontaktní osoba pro technickou a komunikační podporu do budoucna.
Na základě výsledků provedeného průzkumu bude v každé zemi identifikována skupina 8-15 organizací, které budou přímo kontaktovány za účelem navázání úzké komunikace a spolupráce. Této skupině budou představovány příklady existujících „best practise“ v oblasti technologií výroby a upgradingu bioplynu. Tato výměna „best practise“ probíhá v příslušné zemi kdykoli je potřeba či je považováno za přínosné. Výsledkem této aktivity je zlepšení informační báze pro rozhodování o investici do technologií produkce a upgradingu bioplynu. Dále jsou manažerům těchto organizací předáváný kontakty na ostatní uživatele, kteří již mají uvedené zkušenosti, a vše vede k založení sítě pro vzájemnou výměnu zkušeností.
V každé zemi identifikují partneři (ze všech organizací zapojených v úkolu č. 1) soubor 3-5 subjektů, které mají největší potenciál a zájem realizovat konkrétní projekty zaměřené na rozvoj výroby a upgradingu bioplynu (vč. injektáže do sítí zemního plynu). Partneři budou podporovat tyto organizace v získávání dodatečných technických informací a v nacházení obchodních partnerů a dodavatelů. Tito obchodní partneři a dodavatelé by potencionálně zahrnovali regionální provozovatele vozových parků a investory vzešlých z WP3 a WP4. Partneři poté vypracují studie proveditelnosti pro zamýšlené projekty v úzké spolupráci s vybranou organizací. Na základě této studie organizace formuluje specifický podnikatelský plán a ten bude pozděj využitelný pro následnou diseminaci aktivit.
Výsledkem tohoto úkolu je více specifická informace zohledňující potřeby daného zákazníka a tudiž mu umožní vyhodnotit přínosy a rizika investice do produkce a upgradingu bioplynu.
Na konci projektových aktivit je očekáván závazek min. dvou organizací v každé zemi, že zahájí výrobu / upgrading bioplynu.
V rámci tohoto úkolu budou identifikováni tzv. stakeholders a key decision makers, kterým budou poskytovány výsledky předchozích úkolů s důrazem na stávající bariéry rozvoje oboru a jeho bariéry. Cílem je poskytnout specifickou, detailní informaci a návrh na klíčové změny k akceleraci oboru výroby a upgradingu bioplynu. Tento úkol bude prováděn v úzké kooperaci s WP3 a WP4
Zaujal Vás tento projekt? Staňte se jeho součástí. Pro více informací nás kontaktujte!